NS12565T100MNV — INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 20%, 4.75A, SMD
Illustrative purposes only
NS12565T100MNV
INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 20%, 4.75A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):4.75A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):6.96A; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package:-; DC Resistance Max
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • DC Resistance Max: 0.0199ohm
  • RMS Current (Irms): 4.75A
  • Power Inductor Case: 12.5mm x 12.5mm x 6.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 6.96A