NS12555T6R0NNV — INDUCTOR, AEC-Q200, 6UH, SHIELDED, 5.6A
Illustrative purposes only
NS12555T6R0NNV
INDUCTOR, AEC-Q200, 6UH, SHIELDED, 5.6A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6µH; RMS Current (Irms):5.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5.01A; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package:-; D 95AJ6832
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 6µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • DC Resistance Max: 0.0168ohm
  • RMS Current (Irms): 5.6A
  • Power Inductor Case: 12.5mm x 12.5mm x 5.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 5.01A