NS12555T470MNV — INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 20%, 2.7A, SMD
Illustrative purposes only
NS12555T470MNV
INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 20%, 2.7A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:47µH; RMS Current (Irms):2.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.23A; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package:-; 29X7886
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • DC Resistance Max: 0.0551ohm
  • RMS Current (Irms): 2.7A
  • Power Inductor Case: 12.5mm x 12.5mm x 5.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.23A