NS12555T152MNV — INDUCTOR, AEC-Q200, 1.5MH, SHLDED, 0.44A
Illustrative purposes only
NS12555T152MNV
INDUCTOR, AEC-Q200, 1.5MH, SHLDED, 0.44A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5mH; RMS Current (Irms):440mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):400mA; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package: 95AJ6829
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5mH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • DC Resistance Max: 2.08ohm
  • RMS Current (Irms): 440mA
  • Power Inductor Case: 12.5mm x 12.5mm x 5.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 400mA