NS12555T152MN — INDUCTOR, SHIELDED, 1MH, 400MA, SMD
Illustrative purposes only
NS12555T152MN
INDUCTOR, SHIELDED, 1MH, 400MA, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 1mH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • DC Resistance Max: 1.73ohm
  • RMS Current (Irms): 440mA
  • Power Inductor Case: 12.5mm x 12.5mm x 5.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 400mA