NS10165T6R8NNVV — INDUCTOR, AEC-Q200, 6.8UH, SHLDED, 5.22A
Illustrative purposes only
NS10165T6R8NNVV
INDUCTOR, AEC-Q200, 6.8UH, SHLDED, 5.22A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):5.22A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):6A; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package:-; 95AJ6824
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 10.1mm
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: 10.1mm
  • DC Resistance Max: 0.0168ohm
  • RMS Current (Irms): 5.22A
  • Power Inductor Case: 10.1mm x 10.1mm x 6.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 6A