NS10165T100MNV8 — INDUCTOR, 10UH, SHIELDED, 4.66A
Illustrative purposes only
NS10165T100MNV8
INDUCTOR, 10UH, SHIELDED, 4.66A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):4.66A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5.2A; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package:-; DC Resis 95AJ6813
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 10.1mm
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: 10.1mm
  • DC Resistance Max: 0.0209ohm
  • RMS Current (Irms): 4.66A
  • Power Inductor Case: 10.1mm x 10.1mm x 6.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 5.2A