NS10155T1R5NNV8 — INDUCTOR, 1.5UH, SHIELDED, 8.39A
Illustrative purposes only
NS10155T1R5NNV8
INDUCTOR, 1.5UH, SHIELDED, 8.39A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):8.39A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):11.9A; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package:-; DC Re 95AJ6795
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 10.1mm
  • Product Height: 5.5mm
  • Product Length: 10.1mm
  • DC Resistance Max: 0.072ohm
  • RMS Current (Irms): 8.39A
  • Power Inductor Case: 10.1mm x 10.1mm x 5.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 11.9A