NS10155T150MNV8 — INDUCTOR, 15UH, SHIELDED, 3.4A
Illustrative purposes only
NS10155T150MNV8
INDUCTOR, 15UH, SHIELDED, 3.4A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:15µH; RMS Current (Irms):3.4A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4.03A; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package:-; DC Resist 95AJ6799
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 10.1mm
  • Product Height: 5.5mm
  • Product Length: 10.1mm
  • DC Resistance Max: 0.0372ohm
  • RMS Current (Irms): 3.4A
  • Power Inductor Case: 10.1mm x 10.1mm x 5.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4.03A