NRS6010T2R2MMGF — POWER INDUCTOR,2.2UH,1.9A,20%,56MHz
Illustrative purposes only
NRS6010T2R2MMGF
POWER INDUCTOR,2.2UH,1.9A,20%,56MHz
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 6mm
  • Product Height: 1mm
  • Product Length: 6mm
  • DC Resistance Max: 0.11ohm
  • RMS Current (Irms): 1.7A
  • Power Inductor Case: 6mm x 6mm x 1mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.9A