NRS5040T100MMGJV — INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 20%, 2.1A, SMD
Illustrative purposes only
NRS5040T100MMGJV
INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 20%, 2.1A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 20%, 2.1A, SMD; Inductance:10µH; RMS Current (Irms):2.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.3A; Product Range:NRS Series; Indu
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 4mm