NRS5030TR47NMGJ — INDUCTOR, 0.47UH, SHIELDED, 5.9A
Illustrative purposes only
NRS5030TR47NMGJ
INDUCTOR, 0.47UH, SHIELDED, 5.9A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 470nH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 0.013ohm
  • RMS Current (Irms): 5.9A
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 9.4A