NRS5030T4R7MMGJV — POWER INDUCTOR, 4.7UH, SHIELDED, 2.6A
Illustrative purposes only
NRS5030T4R7MMGJV
POWER INDUCTOR, 4.7UH, SHIELDED, 2.6A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • I; POWER INDUCTOR, 4.7UH, SHIELDED, 2.6A; Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):2.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.1A; Product Range:NRS Series; Induct
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 0.035ohm
  • RMS Current (Irms): 2.6A
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3.1A