NRS5030T150MMGJ — INDUCTOR, LOW PROFILE WOUND
Illustrative purposes only
NRS5030T150MMGJ
INDUCTOR, LOW PROFILE WOUND
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 0.1625ohm
  • RMS Current (Irms): 1.55A
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.8A