NRS5030T100MMGJV — POWER INDUCTOR, 10UH, SHIELDED, 1.7A
Illustrative purposes only
NRS5030T100MMGJV
POWER INDUCTOR, 10UH, SHIELDED, 1.7A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • In; POWER INDUCTOR, 10UH, SHIELDED, 1.7A; Inductance:10µH; RMS Current (Irms):1.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.1A; Product Range:NRS Series; Inductor
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 70mohm
  • RMS Current (Irms): 1.7A
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.1A