NRS5024T100MMGJ — INDUCTOR, 10UH, SHIELDED, 1.46A
Illustrative purposes only
NRS5024T100MMGJ
INDUCTOR, 10UH, SHIELDED, 1.46A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 2.4mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 0.15ohm
  • RMS Current (Irms): 1.46A
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 2.4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 2.1A