NRS4018T4R7MDGJV — INDUCTOR, SHIELDED, 4.7UH, 20%, 1.7A, SM
Illustrative purposes only
NRS4018T4R7MDGJV
INDUCTOR, SHIELDED, 4.7UH, 20%, 1.7A, SM
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • INDUCTOR, SHIELDED, 4.7UH, 20%, 1.7A, SMD; Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):1.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2A; Product Range:NRS Series; Indu
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 4mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 4mm
  • DC Resistance Max: 70mohm
  • RMS Current (Irms): 1.7A
  • Power Inductor Case: 4mm x 4mm x 1.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2A