NRS4018T2R2MDGJV — INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 20%, 2.2A, SM
Illustrative purposes only
NRS4018T2R2MDGJV
INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 20%, 2.2A, SM
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 20%, 2.2A, SMD; Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):2.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3A; Product Range:NRS Series; DC R
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 4mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 4mm
  • DC Resistance Max: 42mohm
  • RMS Current (Irms): 2.2A
  • Power Inductor Case: 4mm x 4mm x 1.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3A