NRS4018T2R2MDGJ — INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 3A, SMD
Illustrative purposes only
NRS4018T2R2MDGJ
INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 3A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 4mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 4mm
  • DC Resistance Max: 0.042ohm
  • RMS Current (Irms): 2.2A
  • Power Inductor Case: 4mm x 4mm x 1.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 3A