NRS4018T1R0NDGJ — INDUCTOR, SHIELDED, 1UH, 4A, SMD
Illustrative purposes only
NRS4018T1R0NDGJ
INDUCTOR, SHIELDED, 1UH, 4A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: NRS Series
  • Product Width: 4mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 4mm
  • DC Resistance Max: 0.027ohm
  • RMS Current (Irms): 3.2A
  • Power Inductor Case: 4mm x 4mm x 1.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 4A