NR8040T680M — INDUCTOR, SHIELDED, 68UH, 1.2A, SMD
Illustrative purposes only
NR8040T680M
INDUCTOR, SHIELDED, 68UH, 1.2A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:68µH; RMS Current (Irms):1.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.2A; Product Range:NR Series; Inductor Case / Package:-; DC Re 24T3476
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.23ohm
  • RMS Current (Irms): 1.1A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.2A