NR8040T220M — INDUCTOR, SHIELDED, 22UH, 2.2A, SMD, FULL REEL
Illustrative purposes only
NR8040T220M
INDUCTOR, SHIELDED, 22UH, 2.2A, SMD, FULL REEL
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.066ohm
  • RMS Current (Irms): 2.2A
  • Power Inductor Case: 8mm x 8mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 2.2A