NR6028T2R2N — INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 4.2A, SMD
Illustrative purposes only
NR6028T2R2N
INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 4.2A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • In; INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 4.2A, SMD; Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):3.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4.2A; Product Range:NR Series; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 6mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 6mm
  • DC Resistance Max: 0.02ohm
  • RMS Current (Irms): 3.7A
  • Power Inductor Case: 6mm x 6mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 4.2A