NR6028T100M — Power Inductor (SMD), 10 µH, 1.9 A, Shielded, 1.9 A, NR Series
Illustrative purposes only
NR6028T100M
Power Inductor (SMD), 10 µH, 1.9 A, Shielded, 1.9 A, NR Series
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):1.9A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.9A; Product Range:NR ; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 6mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 6mm
  • DC Resistance Max: 0.065ohm
  • RMS Current (Irms): 1.9A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.9A