NR5040T4R7N — INDUCTOR, SHIELDED, 4.7UH, 3.3A, SMD
Illustrative purposes only
NR5040T4R7N
INDUCTOR, SHIELDED, 4.7UH, 3.3A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • In; INDUCTOR, SHIELDED, 4.7UH, 3.3A, SMD; Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):3.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.3A; Product Range:NR Series; Inductor
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 4.1mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 0.029ohm
  • RMS Current (Irms): 3.1A
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 4.1mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3.3A