NR5040T470M — INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 1.1A, SMD
Illustrative purposes only
NR5040T470M
INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 1.1A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Ind; INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 1.1A, SMD; Inductance:47µH; RMS Current (Irms):900mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.1A; Product Range:NR Series; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 5mm
  • DC Resistance Max: 0.31ohm
  • RMS Current (Irms): 900mA
  • Power Inductor Case: -
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.1A