NR5040T3R3N — INDUCTOR, SHIELDED, 3.3UH, 3.8A, SMD
Illustrative purposes only
NR5040T3R3N
INDUCTOR, SHIELDED, 3.3UH, 3.8A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • In; INDUCTOR, SHIELDED, 3.3UH, 3.8A, SMD; Inductance:3.3µH; RMS Current (Irms):3.3A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.8A; Product Range:NR Series; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 4.1mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 27mohm
  • RMS Current (Irms): 3.3A
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 4.1mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3.8A