NR5040T2R2N — INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 4.6A, SMD
Illustrative purposes only
NR5040T2R2N
INDUCTOR, SHIELDED, 2.2UH, 4.6A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):3.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4.6A; Product Range:NR Series; Inductor Case / Package:-; DC Re
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 4.1mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 0.022ohm
  • RMS Current (Irms): 3.5A
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 4.1mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4.6A