NR5040T220M — INDUCTOR, SHIELDED, 22UH, 1.6A, SMD
Illustrative purposes only
NR5040T220M
INDUCTOR, SHIELDED, 22UH, 1.6A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:22µH; RMS Current (Irms):1.4A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.6A; Product Range:NR Series; DC Resistance Max:0.126ohm; Induct
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 4.9mm
  • Product Height: 4.1mm
  • Product Length: 4.9mm
  • DC Resistance Max: 0.126ohm
  • RMS Current (Irms): 1.4A
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 4.1mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.6A