NR5040T150M — INDUCTOR, SHIELDED, 15UH, 2A, SMD
Illustrative purposes only
NR5040T150M
INDUCTOR, SHIELDED, 15UH, 2A, SMD
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:15µH; RMS Current (Irms):1.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2A; Product Range:NR Series; Inductor Case / Package:-; DC Resist 71T6779
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • DC Resistance Max: 80mohm
  • Power Inductor Case: 4.9mm x 4.9mm x 4mm