NR3015T2R2M — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 1.5 A, Shielded, 1.48 A, NR Series
Illustrative purposes only
NR3015T2R2M
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 1.5 A, Shielded, 1.48 A, NR Series
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):1.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.48A; Product Range:NR Series; Power Induc; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: NR Series
  • Product Width: 3mm
  • Product Height: 1.5mm
  • Product Length: 3mm
  • DC Resistance Max: 0.06ohm
  • RMS Current (Irms): 1.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.48A