NLV32T-3R3J-EF — Wirewound Inductor, 3.3 µH, 1.2 ohm, 60 MHz, 260 mA, 1210 [3225 Metric], NLV32-EF Series
Illustrative purposes only
NLV32T-3R3J-EF
Wirewound Inductor, 3.3 µH, 1.2 ohm, 60 MHz, 260 mA, 1210 [3225 Metric], NLV32-EF Series
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:3.3µH; Product Range:NLV32-EF Series; DC Current Rating:260mA; High Frequency Inductor Case:1210 [3225 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:1.2ohm; Inductan
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.3µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: NLV32-EF Series
  • Product Width: 2.5mm
  • Product Height: 2.2mm
  • Product Length: 3.2mm
  • DC Current Rating: 260mA
  • DC Resistance Max: 1.2ohm
  • Inductor Case Style: 1210 [3225 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 1210 [3225 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 60MHz