NLV32T-1R0J-EFD — Wirewound Inductor, 1 µH, 0.7 ohm, 120 MHz, 400 mA, 1210 [3225 Metric], NLV32-EFD Series
Illustrative purposes only
NLV32T-1R0J-EFD
Wirewound Inductor, 1 µH, 0.7 ohm, 120 MHz, 400 mA, 1210 [3225 Metric], NLV32-EFD Series
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:1µH; Product Range:NLV32-EFD Series; DC Current Rating:400mA; High Frequency Inductor Case:1210 [3225 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:0.7ohm; In
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: NLV32-EFD Series
  • Product Width: 2.5mm
  • Product Height: 2.2mm
  • Product Length: 3.2mm
  • DC Current Rating: 400mA
  • DC Resistance Max: 0.7ohm
  • Inductor Case Style: 1210 [3225 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 1210 [3225 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 120MHz