NLV25T-R56J-EF — Wirewound Inductor, 560 nH, 0.75 ohm, 325 MHz, 325 mA, 1008 [2520 Metric], NLV25-EF Series
Illustrative purposes only
NLV25T-R56J-EF
Wirewound Inductor, 560 nH, 0.75 ohm, 325 MHz, 325 mA, 1008 [2520 Metric], NLV25-EF Series
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:560nH; Product Range:NLV Series; DC Current Rating:325mA; High Frequency Inductor Case:1008 [2520 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:0.75ohm; Indu
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 560nH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: NLV25-EF Series
  • Product Width: 2mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 2.5mm
  • DC Current Rating: 325mA
  • DC Resistance Max: 0.75ohm
  • Inductor Case Style: 1008 [2520 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 1008 [2520 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 325MHz