NLV25T-6R8J-EF — Wirewound Inductor, 6.8 µH, 2.7 ohm, 39 MHz, 165 mA, 1008 [2520 Metric], NLV25-EF Series
Illustrative purposes only
NLV25T-6R8J-EF
Wirewound Inductor, 6.8 µH, 2.7 ohm, 39 MHz, 165 mA, 1008 [2520 Metric], NLV25-EF Series
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:6.8µH; Product Range:-; DC Current Rating:165mA; High Frequency Inductor Case:1008 [2520 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:2.7ohm; Inductance Tol
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: NLV25-EF Series
  • Product Width: 2mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 2.5mm
  • DC Current Rating: 165mA
  • DC Resistance Max: 2.7ohm
  • Inductor Case Style: 1008 [2520 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 1008 [2520 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 39MHz