NLV25T-470J-EFD — Wirewound Inductor, 47 µH, 11.1 ohm, 17 MHz, 80 mA, 1008 [2520 Metric], NLV25-EFD Series
Illustrative purposes only
NLV25T-470J-EFD
Wirewound Inductor, 47 µH, 11.1 ohm, 17 MHz, 80 mA, 1008 [2520 Metric], NLV25-EFD Series
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:47µH; Product Range:NLV25-EFD Series; DC Current Rating:80mA; High Frequency Inductor Case:1008 [2520 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:11.1ohm;
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 47µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: NLV25-EFD Series
  • Product Width: 2mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 2.5mm
  • DC Current Rating: 80mA
  • DC Resistance Max: 11.1ohm
  • Inductor Case Style: 1008 [2520 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 1008 [2520 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 17MHz