MPXV1D1770LR68 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 680 nH, 50 A, Shielded, 68 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1770LR68
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 680 nH, 50 A, Shielded, 68 A, MPXV Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 680nH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 1050µohm
  • RMS Current (Irms): 50A
  • Power Inductor Case: 17mm x 17.1mm x 7mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 68A