MPXV1D1770L680 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 68 µH, 5.5 A, Shielded, 8.5 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1770L680
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 68 µH, 5.5 A, Shielded, 8.5 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 79.5µohm
  • RMS Current (Irms): 5.5A
  • Power Inductor Case: 17mm x 17.1mm x 7mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 8.5A