MPXV1D1770L1R5 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1.5 µH, 38 A, Shielded, 45 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1770L1R5
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1.5 µH, 38 A, Shielded, 45 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 1800µohm
  • RMS Current (Irms): 38A
  • Power Inductor Case: 17mm x 17.1mm x 7mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 45A