MPXV1D1770L1R0 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1 µH, 38 A, Shielded, 62 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1770L1R0
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1 µH, 38 A, Shielded, 62 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 1.8µohm
  • RMS Current (Irms): 38A
  • Power Inductor Case: 17mm x 17.1mm x 7mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 62A