MPXV1D1740L220 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 22 µH, 6.5 A, Shielded, 10 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1740L220
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 22 µH, 6.5 A, Shielded, 10 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 0.0464ohm
  • RMS Current (Irms): 6.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 10A