MPXV1D1235L6R8 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 9.4 A, Shielded, 14 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1235L6R8
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 9.4 A, Shielded, 14 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 3.5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 0.0217ohm
  • RMS Current (Irms): 9.4A
  • Power Inductor Case: 13.2mm x 12.5mm x 3.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 14A