MPXV1D1235L1R5 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1.5 µH, 17.9 A, Shielded, 28 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1235L1R5
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1.5 µH, 17.9 A, Shielded, 28 A, MPXV Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 3.5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 6000µohm
  • RMS Current (Irms): 17.9A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 28A