MPXV1D1235L100 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 10 µH, 7.4 A, Shielded, 12 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1235L100
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 10 µH, 7.4 A, Shielded, 12 A, MPXV Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 3.5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 0.035ohm
  • RMS Current (Irms): 7.4A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 12A