MPXV1D1040L6R8 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 8.3 A, Shielded, 11.5 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1040L6R8
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 8.3 A, Shielded, 11.5 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 10.8mm
  • DC Resistance Max: 0.0241ohm
  • RMS Current (Irms): 8.3A
  • Power Inductor Case: 10.8mm x 10mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 11.5A