MPXV1D1040L2R2 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 2.2 µH, 14.6 A, Shielded, 18.5 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D1040L2R2
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 2.2 µH, 14.6 A, Shielded, 18.5 A, MPXV Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 10.8mm
  • DC Resistance Max: 7900µohm
  • RMS Current (Irms): 14.6A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 18.5A