MPXV1D0840L470 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 47 µH, 2.8 A, Shielded, 3.5 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0840L470
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 47 µH, 2.8 A, Shielded, 3.5 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 226.7µohm
  • RMS Current (Irms): 2.8A
  • Power Inductor Case: 8.65mm x 8mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 3.5A