MPXV1D0840L3R3 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 3.3 µH, 11.3 A, Shielded, 15 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0840L3R3
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 3.3 µH, 11.3 A, Shielded, 15 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 14µohm
  • RMS Current (Irms): 11.3A
  • Power Inductor Case: 8.65mm x 8mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 15A