MPXV1D0650L1R0 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1 µH, 15.6 A, Shielded, 13 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0650L1R0
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1 µH, 15.6 A, Shielded, 13 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 6000µohm
  • RMS Current (Irms): 15.6A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 13A