MPXV1D0630L100 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 10 µH, 4.2 A, Shielded, 4.5 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0630L100
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 10 µH, 4.2 A, Shielded, 4.5 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.078ohm
  • RMS Current (Irms): 4.2A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4.5A